Jak rozciągnąć buty skórzane?

Jeśli lubimy kupować buty, które będą nas służyć przez długi czas i które nie rozkleją się ani nie zniszczą, warto postawić na buty ze skóry naturalnej. Oczywiście cena butów skórzanych jest zawsze wyższa od ceny butów tekstylnych, lecz z całą pewnością odpowiednio pielęgnowane buty skórzane będziemy nosić dłużej od innych butów. Warunkiem koniecznym jest oczywiście właściwe dbanie o buty skórzane – po każdym przemoczeniu należy je najpierw wysuszyć,  a później zaimpregnować odpowiednimi preparatami do skóry naturalnej. Pamiętajmy, że w sklepach znajdziemy różnego rodzaju kosmetyki do impregnacji i konserwacji butów skórzanych, należy zatem dobrać preparaty właściwe dla naszego rodzaju obuwia.

Każde buty, także buty skórzane, mogą początkowo obetrzeć nam stopy. Nawet jeśli wydaje się nam, że buty są dobrze dopasowane do naszej stopy, zazwyczaj po krótkim chodzeniu borykamy się z obtarciami lub pęcherzami. Buty skórzane, które są nieco za ciasne, można lekko rozciągnąć lub zmiękczyć różnymi sposobami.

Najprostszym sposobem na rozciągnięcie butów skórzanych jest ich namoczenie. Należy lekko namoczyć buty i chodzić w nich, aby skóra rozciągnęła się nieco i dostosowała do kształtu stopy. Można także ubrać mokre i grubsze skarpetki, na nie założyć buty skórzane i pochodzić w nich po domu aż poczujemy, że buty nie uciskają tak bardzo stopy jak na początku. Jeśli chcemy, by skóra szybciej zmiękła, zmoczmy buty skórzane ciepłą wodą.

W sklepach obuwniczych znajdziemy także specjalne preparaty do zmiękczania butów skórzanych. Są to najczęściej środki w sprayu, którymi spryskujemy skórę – ich zadaniem jest zmiękczyć nową, twardą skórę. Wiele osób podchodzi sceptycznie do tego rodzaju środków, uważając, iż są one mało skuteczne. Zdania są podzielone i na pewno warto wypróbować różne sposoby, jeśli skórzane buty wciąż nas obcierają. W internecie znajdziemy różne porady dotyczące rozciągania butów ze skóry – przy pomocy alkoholu, olejów, tłuszczu. Należy zawsze podchodzić sceptycznie do takich rad. Zawsze można także poradzić się zaufanego i doświadczonego szewca, który może w mechaniczny sposób – przy pomocy odpowiedniego młoteczka – zmiękczyć nasze buty.